Ağızda HPV'nin ilerleme şekli aynı genital bölgedeki siğil gibimi olmaktadır? (32 posts)

Topic tags: Ağızda HPV
  • Profile picture of defne defne said 4 years, 8 months ago:

Sn.Dr.Medusa:

Ağızda HPV nin ilerleme şekli aynı genital bölgedeki siğil gibimi olmaktadır?

(Yani önceden alınmış bir virüsün bir anda ağızda dilde siğil olarak ortaya çıkması mümkünmüdür?yada ağızda HPV varlığının siğil olmasa bile tespiti mümkünmüdür?Öpüşme esnasında lezyon olmasa bile HPV bulaştırabilirmiyiz?)

Teşekkür Ederim.

• Profile picture of drmedusa drmedusa1p said 4 years, 8 months ago:

ağızdaki hpv siğil şeklinde ortaya çıkar. tanısı lezyondan alınan biopsiyle konur.genital bölgeyle ağızdaki siğil arasında bir fark yoktur. eğer sizde ağız bölgesinde daha önceden siğil yoksa daha doğrusu ağızda hpv yoksa bulaştırmazsınız ama eğer ağızda tedavi edilmiş siğiliniz varsa ağızda hpv var demektir. oral yolla bulaşabilir.ağızdaki hpv oral seks ile bulaşır.genital bölgede de ağızda da hpv var demek için ya karakteristik lezyonları görmek yada biopsiyle veya lezyondan sürüntüyle hpv dna bakılması gerekir.

• Profile picture of silver33 silver33 said 4 years, 8 months ago:

dr bey diyelimki agızda hpv var ve kriyo ile tedavi edildi bu bölgedeki sigildemi genital bölgedeki gibi hayat boyu kalıyor yani agızından sigil tedavisi görmüş biri sigil kalmamış olsa dahi biri ile öpüştügünde bulaştırabilirmi…teşekkürler

dr bey teşekkürler.

peki şu ana kadar ağızda çıkmamış olması, çıkmayacağı manasınada gelirmi?

• Profile picture of paranoyakinsan paranoyakinsan said 4 years, 8 months ago:

ağzında hpv oluşan biri oldu mu hiç aramızda. nasıl farkettiniz ki? dilimin gerilerine doğru baktığımda kabarcıklar görmüştüm bu hpv ile tanışmadan önceydi. onlar herkeste olur deyip yollamıştı doktor beni. bugünse uyandığımda dudağımda uçuk çıkmıştı bunun hpv ile ilgisi olabilir mi?

• Profile picture of Genital Siğil Genital Siğil said 4 years, 8 months ago:

paranoyak yapma gözünü sevim her kabarcık hpv değildir yaaa

zaten sana hpv bitti atlattın dicek sen yinede itiraz ederin hayır ben hpvliyim diyecekmişin gibime geliyor.

inşallah herkesten önce sen iyileşirsin :))

• Profile picture of paranoyakinsan paranoyakinsan said 4 years, 8 months ago:

çözmüşsün beni :)) elimde değil ki hastalık hastasıydım zaten hpvden önce, şimdi ise daha beter durumdayım. saolasın iyi dileklerin için. hepimiz iyileşelim bir an önce :)

• Profile picture of Genital Siğil Genital Siğil said 4 years, 8 months ago:

amiiiin :)

neyse konu dağıldı başka bi konuda grşmek üzere takma kafana :))

• Profile picture of Fastboy73 Fastboy73 said 4 years, 8 months ago:

İşin kısaca özeti; Ağızda HPV olma ihtimali bana düşük gibi geliyor… sonuçta aktif cinsel yaşantısı olan insanlarız… Seks aktivitelerimizde oral seks mutlaka vardır… HPV olan bizlerin büyük oranımızda ağızdada olması gerekitdi ama ben bugüne kadar kimseden bu tür bir şikayet duymadım… Sadece araştırırken internette bir kaç resim gördüm o kadar… Bulaşma riski çok düşük bence… Ama bu bulaşmayacağı manasına gelmiyor… Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var… Eğer mesele immun sistem ile ilgili ise, ve siğiller immün sistem zayıfladığında çıkıyorsa, siğiller çıktığında ağzımızdada çıkması gerekirdi. Ama hiç kimsede böyle bir durum olmadı…
    Kısacası çok kafanıza takmayın ama dikkatli olun önerisini sunuyorum…

silver 33 ağızda hpv varsa ve tedavi edildi ise aynı genital bölgedekiler gibi bulaştırma olasılığı azalır. ama siğil tedavi edildi diye hpv tedavi edildi demek değildir bu .hpv nin tedavisi yok. virüs lezyon olmasa bile bulunabiliyor ve bulaşabiliyor.

• Profile picture of silver33 silver33 said 4 years, 8 months ago:

hocam bu ne pis bir hastalık o zaman yani agızda tedavi edilse dahi bulaştırabilir genital bölgede kondom veya başka yollarla korunulur ama cinsellik yaşarken öpüşürken bile düşünmek lazım demekki…yada diyelim ki agızından sigil tedavisi olmuş biri hayat boyu öpüşmiyecek demek mi bu başkalarınada bulaştırmamak için…off off iyşillah agızımızdada yoktur bu illet…hocam cevaplarınız için çok teşekkürler inanın inanılmaz oranda bilgileniyoruz sayenizde…

defne; şu ana kadar çıkmamış olması çıkmayacağı anlamına gelmiyor. immun sistem zayıfladığında çıkabilir. genital yolla ilişkiye girmiş birinde hpv varsa genital bolgede lezyon olur. oral ilişkiye girmiş birinde ağızda olur lezyon

hocam teşekkürler…

özel muayehaneniz varmıdır acaba???varsa erkek arkadaşımla beraber gelip onun alacağı riskler hakkında size danışmak isteriz…

özel muayenem yok defne. ama hastaneye beklerim her zaman .çok yoğun olmuyor. sabah 9 dan akşam 6 ya kadar hastanedeyim.

• Profile picture of doktorbuNEEE doktorbuNEEE said 4 years, 8 months ago:

Dr. Medusa merhaba, şu ana kadar ağızda siğil çıkmamış olması çıkmayacağı anlamına gelmez demişsiniz. virüsün kuluçka süresini 2-6 hafta olarak biliyoruz. bu süre tüm vücut için geçerli değil mi? diyelim ki genital bölgede 4 ay önce siğil çıktı ama bu sürede ağızda siğil yok. bu sizi sevindirmesin, yedinci ayda ağızda siğil çıkabilir diyorsunuz, doğrumu yorumlamışım :s umarım yanlış anlamışımdır :) teşekkürler