Leep Yaptıranlar (25 posts)

Topic tags: Leep Sonrası
  • Profile picture of damla damla said 4 years, 9 months ago:

Merhaba,

Arkadaşlar bana 10 ağustos 2009'leep yapıldı özel hastanede leep yapıldı porof. tarafından cerrahi sınırlar temiz çıktı yalnız tedavime cerrah paşada devam ediyorum profa para yetiştiremediğim için cerrahpaşada bana 3 ay sonra kolposkopi yapılmasını söylediler dün gittim kolposkopi yapıldı doktor hiç yorum yapmadı yalnız şunu söyledi özel hastanede yapılan leep patojoside özelde yapılmıştı cerrah paşa özelden bilokları almamı ve cerrahpaşa onkoloji bölümünde onların tekrar incelemesi gerektiğini söylediler ve 25 kasımdada smear vermemi söylediler benim anlamadığım önce smear yapılır gerek duyulursa kolposkopi yapılır bunlar önce kolposkopi sonra smear dedi birşey anlamadım o kadar ısrarla sormama ramen yorumda yapmadı dr. kafam karmakarışık bu konuda bigisi olan varmı

• Profile picture of abc abc said 4 years, 9 months ago:

selam damla kafanı karıştırcan bu tip durumlarda doğru olanı bulabilme adına bence 1 dr daha gitmenii tavsiye ederim

Bıktım artık 5-6 doktor

• Profile picture of abc abc said 4 years, 9 months ago:

yeni öğrendiysen 5-6 dr normaldir panik haliyle oluyor herkesle böle şeyler

• Profile picture of Satya Satya said 4 years, 9 months ago:

damla senin tipin tehlikeli bir tpmiydi benim bildigim smear alınır tehlikeli görülürse kolposkopi yapılır tedavi oldugun prof bu konuyla ilgili bir şey söylemedi mi sana yeni doktorun neye dayanarak bunu istedi doktoruna bir daha sor tehlikeli bir durum mu gördünüzde istiyosunuz dee

• Profile picture of doktorbuNEEE doktorbuNEEE said 4 years, 9 months ago:

damla her doktor farklı yöntemler kullanıyor ve farklı şeyler söylüyor. benim de bu yüzden en başından beri kafam sürekli karışık. benim de bildiğim önce smear istenir.:s leep öncesi smear test sonucun nasıl gelmişti?

• Profile picture of HePVe beraberSoloSarkilar HePVe beraberSoloSarkilar said 4 years, 9 months ago:

eh hastayı bilgilendirme diye bir şey var ama doktorlarımız dut yemiş bülbül mübarek, kerpetenle laf alıyoruz, hatta alamıyoruz. damla leep sonucun ne çıkmıştı? patolojiden ne geldi cin1,cin2 ? sınırları temiz yazıyor muydu raporda. leepten sonra smear yapılır, 2 ay sonra kadar. smearde yine sorun varsa, kolposkopi yapılır, kolposkopide bi şey varsa biyopsi yapılır, önceki leepte alınan parça incelenmez! sana kolposkopi yapılmış eğer bi şey görmüşşe doktor (temizlenmemiş ya da tekrarlamış lezyon) biyopsi yapacak, görmediyse 4-6 ay sonra smear aldırman sonuca göre yukarıdaki işlemleri tekrarlaman gerekir, bence. 4-6 sonra direk kolposkopi yapılırsa smear vermene gerek yok elbette. ayrıca başka hastane elindeki blokları sana niye versin? hayır istersen vermek zorunda tabi ama ne gereği var anlayamadım? yani bi şey gördü de emin olamadı biyopsi almak yerine niye eski parçayı inceleyecek? ne yararı var? önceki doktorun (leep yapan) sana ne dedi? şu kadar zaman sonra gel, sonucun şöyle böyle??

Tekrar merhaba baştan anlatayım.Her yıl düzenli smear bu yılda yaptırdığımda HPV'den dolayı kanser öncüsü yüksek lezyon tespit edildi özelde yaptırmıştım sonra cerrah paşaya gittim smear testi tekrı istediler dışada yapılanı kabul etmediklerini söyledi dr.ve sonuç oradada aynı çıktı kolposkopi ve biyopsi yazıyordu sonuçta cerrah paşa bu işlem için üç hafta sonraya gün verdi bende başka yerde yaptırdım vakıf kurebada çünkü zamanla yarışmam gerekiyordu vakıf kurebada kolposkopi ve parça alındı sonuç kanser öncüsü yüksek lezyon oradaki dr.hemen rahim alınması gerekiyor dedi üzüldüm vs daha sonra çapada öğretim görevlisi onkoloji prof.Yavuz Salihoğlunun özel muayenesine gittim kolposkopi vs yapıldı konizasyon yapılması gerektiğini ve cerrahi sınırlar temiz çıkarsa iyileşeceğimi söyledi ve nihayetinde konizasyon yaptırdım alınan parçada cerrahi sınırlar negatif çıktı doktorun banasöylediği ya iki ayda bir smear yada rahim aldırman gerekiyor dedi birde çok paracı dr.güven vermedi olan parama oldu tekrar cerrah paşaya geldim raporlarımla birlikte cerrahpaşada hocalar raporda alınmasıinceledi rahim gerekiyor dedi birtanesi çıktı hayır aldırmasına gerek yok dedi özelde yaptırdığım blokları istemlerinin sebebi araştırma hastanesi kendileri emin olmak istiyor.leep'ten sonra dün ilk kontrol olarak kolposkopi yapıldı cerrahpaşa onkoloji bölümündeki doktor cerrahi sınırlar negatif olduğu için üç ay sonra kolposkopi demişerdi dün kolposkopi yapıldı 25 kasımda smear yaptırmam gerektiğini söylediler ve bloklarıda labratuardan alıp cerrah paşa görüreceğim ondan sonra karar verilecek sanırım çok zor allah herkesin yardımcısı olsun şuan ne durumdayım bilmiyorum leep yapıldı üç ay geçti dün yapılan kolposkopi için dr.yorum yapmadı herşey mullakta hiç bişey anlamadın allak pullak oldum pskolojim bozuldu

damla Allah yardımcın olsun, zaten bazen her doktorun farklı yorumu bizi bu kadar zora sokuyor. ama bildiğim kadarıyla cerrahpaşa türkiyede bu işin bir numarası. için rahat olsun kurtulacaksın bu zor günlerden…yazdıklarına cvp verebilecek kadar bilgim yok senin için tek yapabileceğim iyi dileklerde bulunmak…yalnız bir şey dikkatimi çekti yılda bir kez düzenli smear yaptırıyormuşsun. bir önceki smear negatifken son yaptırdığın smear yüksek riskli lezyon mu çıktı? bildiğim kadarıyla önce düşük riskli lezyon LSIL sonra HSIL e dönüşüyo ve ikisinin arası 1 yıldan fazla sürüyor…

• Profile picture of HePVe beraberSoloSarkilar HePVe beraberSoloSarkilar said 4 years, 9 months ago:

damla, doktorbuneeye katılıyorum geçen yıl temizse smaerın gerçekten nasıl oluyorda bir anda HSILe dönüşüyor, hadi diyelim duyarlılığı az. cerrahi sınırlar negatif derken temiz mi demeye çalışıyorsun?yukarıda öyle yazmışsın? temizse ve kolposkopide bi sorun varsa yine leep rekonizasyon yapılır, infrasec arkadaşımız bu konuda daha bilgili ve tecrübeli. ona da önce rahim ağzının alınacağı söylendi ama leep yapıldı tekrar.

Teşekkür ederim iyi dileklerinize arkadaşlar sizlerede çok geçmiş olsun. Geçen yıl smear temiz çıktı ama nasıl oldu anlamadım özel hastanede yaptırmıştım. bugün tekrar cerrah paşaya gittim arkadaşlar özelde yaptırdığım konizasyon metaryellerini götürdüm şimdi orada tekrar tetkik yapılacak özelde yaptırdığım sonuç cerrahi sınırlar negatif ama cerrahpaşa tekrar istedi bakalım ne olacak sonucu bekliyorum

damla acaba diyorum sen de benim gibi korku ve stresle doktoru dinlerken bazı şeyleri yanlış anlıyor olabilir misin? yazdıklarını tekrar okudum ve bir prof. sana 2ayda bir smear yaptıracak veya rahmi aldıracaksın demiş. bu ikisi arasında ciddi bir fark var. ben yine bir kaç soru sormak istiyorum. kronik bir hastalığın var mı? karaciğer yetmezliği, kalp, şeker gibi? sigara ve alkol kullanıyor musun? çocuğun var mı? bir de düzenli smear yaptırıyorum demiştin. daha önceden hpv tespit edildiği için mi smear testi yaptırıyordun?

Evet bir çoçuğum var DR.ya rahim alınacak yada iki ayda bir smear demesinin sebebi başka çocuk düşüyorsan 2 ayda bir smaer düşünmüyorsan aldır gitsin aldırırsan hiç problem kalmıyor sonuç suan iyi olsada tekrarlayabilir garantisi yok dedi ama diğer türlü sürekli uğraşacağım kontrol muayene streside cabası Herhangi bir kronik rahatsızlığımda yoktu sadece sigara kullanıyorum daha öncede HPV vs çıkmadı ben sadece yıllık rutin muayene için gitmiştim tesadüf sonuç bu çıktı

tamam damla şimdi daha iyi anladım. korkma doktor eğer istersen bir kerede tüm sıkıntılardan kurtulman için rahmi alalım demiş"eğer istersen" şimdi biraz daha sıkıntılı olabilir ama bu sıkıntılar iyileşmeyeceğin anlamına gelmiyor. rahim kanseri hayatı boyunca hiç kontrol olmamış kadınlarda veya gerçekten çok geç kalındığında ciddi kayıplara sebep oluyor. biz şanslıyız çok geç kalmadan farkettiğimiz için. Allah bu sıkıntıyla uğraşan tüm kadınlara en kısa zamanda sağlık versin.:(

Amin evet haklısın tek tesellim bu zaten ya hiç kontrole gitmeseydim geç kalsaydım daha kötü labilirdi,şimdi dahada bilinçliyim ve çevremdeki herkese yalvarıyorum smaer yıllık kontrol diye dikkate almıyorlar smear'in ne olduğunu bilmeyenler dahi var insanın başına gelince anlıyor lütfen çevremizdekile bilinçlendirelim ALLAH herkese acil şifa versin.