HPV

Home / HPV

HPV

Makatta HPV ve Tedavi Süreci (21 mesaj)

• drmedusa kullanıcısının profil resmi drmedusa1p 5 ay, 3 hafta önce dedi:

o bölge nemli ve kolay kanadığı için tekrar çok olur. ama yıne de ısrarla tedavıye devam edın .sonunda biteceklerdir

• emre kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 3 ay, 1 hafta önce dedi:

makattaki siğillere dermatologlar bakmamalıdır. çünkü anusten sonra gelen anal kanalda 3-4 santimlik bir kısım HPV’nin bulaşıp tutunup siğil oluşturduğu epitelle kaplıdır. dolayısıyla dermatoloji yalnızca dış kısımla alakadar olup kryoterapi vs yaptığında içerdeki siğiller gözden kaçacak ve tedavisiz kalacaktır. uzun dönemde tedavisiz kalan bu siğiller kondiloma accuminata (condyloma accuminata) haline gelip bölgeyi tıkayabilir ya da anal kansere yol açabilir. dolayısıyla makatta-anusteki siğiller için mutlaka genel cerrahi bölümünde proktoloji branşına görünmelisiniz.
    Ayrıca bir diğer bilinen yanlış da anusteki/anal kanaldaki siğiller için kolonoskopi yaptırmaktır. anus-anal kanal ve kalın bağırsak(kolon) farklı epitel tiplerine sahiptir. HPV, anus ve anal kanalda yer alan bahsettiğim 3-4 santimlik bölümün epiteline tutunur-çoğalır. dolayısıyla kalın bağırsağa bakmak yani kolonoskopi yaptırmak gereksizdir. çünkü iki epitel çok farklıdır, dolayısıyla HPV bağırsakları tutmaz.
    Aldarayla alakalı da doktorumdan duyduğum kadarıyla mevcut siğilleriniz varsa aldara krem kullanmak faydasızdır. Ancak doktorunuz tavsiye ediyorsa mutlaka kullanın. Yan etkilerini azaltmak için doktorunuza başvurun, gerekli tedbirleri anlatacaktır.
    ben makattaki siğiller için elektrokoterizasyon tedavisi görüyorum. 2 kez yaptırdım. 2-3 haftada nüks etti. doktorum yara iyileşme sürecinde virüsü elimde (kaşırken vs) bölgeye tekrar yaydığımı söyledi. tekrar koterizasyon yapılacak.
    arkadaşlar biliyorum cidden zorlu bir süreç ama sonunda bitecek. umudunuzu yitirmeyin ve işini bilen bir doktora görünün. geçmiş olsun

• drmedusa kullanıcısının profil resmi drmedusa1p 3 ay, 1 hafta önce dedi:

Geçmiş olsun makat bölgesi siğilleri biraz inatçı oluyor ama sonunda geçiyor.

• yıldız tozu kullanıcısının profil resmi yanyan 1 ay, 3 hafta önce dedi:

merhaba, 4 gün önce makatımda siğiller olduğunu anladım. ne yapacağımı şaşırdım. bu akşam idea klinik diye bir yer buldum internetten. 4 gündür burada okuduklarıma göre mantıklı bir yer gibime geldi. orada tedavi olan var mı aranızda?

• Armoni kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 1 ay, 3 hafta önce dedi:

Benim makatımda bir tane vardı. Vajinamda 4 tane gibi. Yaktırdım. 2 gün oldu. Makattaki acı veriyor. Ne zaman iyileşir tam olarak bilmiyorum. Çok zorlanıyorum. Keşke ilk öğrendiğimde yaktirsaydim makata bulaşıncaya kadar tedaviye girismedim.

• yıldız tozu kullanıcısının profil resmi yanyan 1 ay, 2 hafta önce dedi:

sağlık sigortamdaki problemden dolayı doktora bir hafta daha gidemeyeceğim. şimdilik penis ve makatıma elma sirkeli pamuk koyarak yatıyorum. çok fena yakıyor sirke, penisimde siğil gözükmeyen yerlerinde de beyazlaşmalar ve ardından kabuklanmalar oluştu. sanırım epey bi yayılmış. bir haftadır psikolojim çok bozuktu ama iki gündür durumumu biraz olsun kabullendim ve moralim biraz daha düzgün. güçlü olup bu illetten kurtulmaya niyetliyim. imnuvit satın aldım sabahları bir tablet imnuvit sandoz, akşamları da benexol B12 içiyorum. sabahları kahvaltıdan önce bir tatlı kaşığı çörek otu çiğniyorum ve bir kaşık da keçi boynuzu pekmezi alıyorum. sigarayı tamamen bırakamadım ama çok azalttım içtiğim sigara sayısı günde 5 adedi geçmiyor ama onu da bırakmaya çalışıyorum. bir kaç gündür gözlerimde hafif bir yanma ve kaşıntı var. gözlerime bulaşmış olmasından çok korkuyorum. önümüzdeki hafta içi doktora gittikten sonra yeni gelişmeleri yine paylaşacağım. bu arada ismim niçin silinmiş kullanıcı olarak gözüküyor anlayamadım.