HPV

Home / HPV

HPV

Makatta HPV ve Tedavi Süreci (21 mesaj)

• oneone kullanıcısının profil resmi oneone 4 yıl, 11 ay önce dedi:

Arkadaşlar Hepinize merhaba. Uzun zamandır takip etmeme rağmen ilk defa burada yazıyorum. Fazla uzatmadan;

3 ay önce makat bölgemde siğil farkettiğim ve Cerrahpaşa’da bir Genel cerraha göründüm. HPV virüsünün yol açtığı siğiller olduğunu öğrendim. Korku, endişe gibi süreçleri geçiyorum çünkü herkes zaten yaşamıştır. Burada anlatmak istediğim her doktorun farklı şeyler söylemesiydi.

Genel cerrah dermatolojiye yönlendirdi. Dermatolog asistandı ve kolonoskopi yaptırmamız gerektiğini söyledi. Zaten stresste zayıflayan bünyemin bir kolonoskopi yaptırmaya herhalde dayanacağını sanmıyordum. Bildiğiniz üzere kolonoskopi hazırlık süreci çok sancılıdır. Zaten bana 2 ay sonraya gün verdiler.

Çapa Üni. Hastanesine gittim. HPV lillere Kolonoskopi YAPMADIKLARINI söylediler. Sanki HIV taşıyorum. Beni Zuhrevi hastanesine yönledirdiler. Psikolojimi herhalde tahmin edebiliyorsunuz.

Özel bir hastaneye gittim ve kolonoskopi çok radikal bir karar olmuş rektoskopi yeterli olur dedi ve rektoskopi sonucunda makat iç bölgesinde de siğil tespit edildi ve ameliyathanede genel anestezi ile siğilleri aldılar. Aradan 1 ay sonra tekrar makatta siğil tespit ettim. Tekrara rektoskopi de bu sefer iç bölgede siğil tespit edilmedi sadece koterle aldık. Doktor burada aşı olmam gerektiğini söyledi. Ama bunu söyleyen doktor daha hpv tipini bile bilmiyordu. Gittim DNA ile tipini öğrendim. Tip 11 di ve doktorun bana söylediği aşı tip 11e etki etmiyordu.

Bunlar olunca başka bir doktorla iletişime geçtik. Dermatolog. Doktor bana Aldara krem kullanmamı söyledi. 1 hafta kullandım ve makat bölgemde inanılmaz bir ağrı kaşıntı ve akıntı olmaya başladı.

Başka bir doktora gittim. Genel cerrah. bu doktorda aldara kremin makat bölgesinde kullanılmasının son derece tehlikeli olduğunu, zaten senin o bölgeye kremi sürmenin mümkün olmadığını, sürsen de iç kısımlara gideceğini çünkü makat duvarında da olduğunu söyledi. Hatta aldara kremin, kremle siğilleri yok etse de başka bir tehlikeli duruma yol açacağını söyledi. İç kısımdaki siğilleri farkedememe yol açarmış. Tabi bir de benim anal fissürüm varmış Krem iyice tahriş etmiş. Bir de makat içinin rektoskopi ile bakılmasına gerek olmadığını da söyledi. Anaskop ile kolayca bakıp varsa o anda ameliyatsız alınabileceğini söyledi. Yani boşuna ben ameliyat olmuşum.
    Dün sabah 10 dakikada inanılmaz bir acılı işlemle iç ve dışdaki kondilomlardan kurtuldum. Her ay kontrole de gideceğim.

Şimdi benim gittiğim hastaneler hep özel. Çünkü ben çalışıyorum ve devlet hastaneleri cumartesi çalışmıyor. Ve sıra da beklemiyorum. Tabi benim maddi durmumum çok iyi olamasa bir şekilde finanse edebildim. Keşke hepiniz finanse edebilseniz.
    Son gittiğim doktor benden 1500TL aldı. Ve bu ücret 6 aylık hastalıksız döneme kadarki tüm kontrol iç ve dış tedaviyi kapsıyor. Yani başka ücret almayacak. Yani doktora göre 1500Tl ile hastalıktan kurtulabilecekmişim. Kontrolleri aksatırsam benden tekrrar para alacağını da söyledi. Yalnız Mikroskopla bakıp onları koterle almak ile ilgili bir işlem yapmıyor sanırım. Ya da yapıyor. Bunu kontrolde soracağım.
    Bİr de işlem sonrasında 1 hafta zorluk çekerken (en kötüsü akıntı) Bu işlemde daha az zorluk çekiyorum. Akıntı ile ilgili de beni rahatsız etmeyecek kadar aza indirebildğim yöntemleri söyledi.

Bakalım bu sefer neler olacak.
    Buradan yeni hastalara önereceğim.

1. Makatta Aldara Kullanma.
    2. Makatta varsa mutlaka rektoskopi ya anaskopla baktır.
    İçerde varsa Ameliyatsız tedavi oluyor. Boşuna narkoz yeme ve boşuna tonlarca para verme. Devlet hastanesinde ise boşuna ameliyat sırası bekleme.
    3. Tamamiyle şahsi fikrim ama Kadın doktorlar araştırmayı sevmediklerinden ve de muayanede (belki de erkek olduğumdan) sanki genital bölegelere bakınca tecavüz edecekmişiz gibi saçma bir şekilde trip yapıyorlar. Ellerini kullanmaya bile tenezzül etmiyorlar. Erkekler öyle değil ama. Bu sağlık meselesi. Bende kıçımda böyle aptalca şeyler istemezdim. Ben de milletin kıçına bakmak istemezdim ama sağlık işte. Sen bu yemini bunun için ediyorsun. Erkek doktorların bu konuda daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Bu sürecin başından sonuna dek beni yalnız bırakmayan dostuma da sonsuz teşekkür ediyorum buradan. Benim diyeceklerim bu kadar. Herkese iyi bir hayat, mutlu günler diliyorum. Her daim gülünüz. Kahkahalarınız hiç eksik olmasın.

•  kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 4 yıl, 11 ay önce dedi:

Geçmiş olsun, İnşaAllah en kısa zamanda sağlık ve mutluluğuna kavuşursun…Çok fazla stres yapmamaya çalış tabi eğer mümkünse..Seni huzurlu ve mutlu eden her ne varsa onlarla zaman geçir…en kısa zamanda kurtulacaksın..ve tavsiyem aşı ol…niçin mi çünkü aşı seni diğer tiplerden korur…ve çok sık iç çamaşırı değiştir…anal bölgende fissüre sahip olman hpv açısından şanssız bir durum..fissür içinde onlem al boylece hpv virüsleri nin temasıyla direk olarak girebilecekleri çatlağı kapatmış olursun…çok geçmiş olsun..

• armontik kullanıcısının profil resmi armontik 4 yıl, 11 ay önce dedi:

oneone önceliklen geçmiş olsun.Bende yaklaşık 2 hafta önce özel hastanede genel cerraha gittim makat bölgemde siğil olduğunu söyledi.Tedavi olarak ameliyatı önerdi ancak ben başka tedavi seçeneğini sorunca beni dermatoloğa sevk etti.Bayan doktordu çok iyi bakmadı ellerini bile kullanmadı.Bana aldara verdi.Ben aldarayı 2 haftadır kullanıyorum.İç kısımlardada olduğunu farkettim ve içlere kadar uyguladım.Siğillerde küçülmeler oldu fakat tam manasıyla yok olmadılar.Kaşıntı şikayetim 2 haftadır azaldı..Yakın bir arkadaşımda aynı hastalığı geçirmiş ve ameliyat olmuş senin gibi pişman bana tavsiye etmedi .Bende o yüzden ameliyata çok sıcak bakmıyorum ancak içeri kısımlardaa olması benim moralimi çok bozuyor ve 2 haftadır uykusuzum. . 8 ekimde zühveri hastanesinden randevu aldım.Doktora aklımdakilerini detaylıca soracağım.Cerrahpaşanın çok iyi olduğunu duydum ancak sen çok memnun kalamamışsın.Bana biraz para tuzağı gibi geliyor özeller heman ameliyat ve yakma işine giriyorlar.sen ne önerirsin?

Geçmiş olsun öncelikle sana sormak istediğim şey önceden bir anal ilişkin olmuş muydu? Gittiğin özel hastane neresi?

ve bir şey yazmak istiyorum kolonoskopi dış bölgede olan hpv virüslerini içe taşıyabilir diye bir yorum okudum…göz onunde bulundurulması gerekir diye duşunuyorum geçmiş olsun

• oneone kullanıcısının profil resmi oneone 4 yıl, 11 ay önce dedi:

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Evet kolonoskopi, rektoskopi ya anaskopi aslında içeri sokulabilecek herşey içeriye virüsü taşıma riskine sahip. Temizlik yaparken bile bu olasılık var. Son doktor da zaten önce dışardakileri yakıp sonra iç taraflara baktı.
    Ameliyat önermiyorum ben de çünkü ameliyatsız ayakta da bu yakma işlemi iç tarafta dahi olsa yapılabiliyor.

Bir anal ilişki yaşamadım sormanızı anlayabiliyorum ama bu sorudan gerçekten de bıktım. İnternet ortamındayız olsa söylerdim ancak böyle birşey sözkonusu değil. Kaldı ki madem anal ilişkiyle oluşacak bişey sadece, yani her temas eden yere siğil bulaşıyor peki neden ön taraflara bulaşmadı bu siğiller.

Neyse bugün sanki yeni oluşumlar var gibi geldi bana. Tekraradan kontrole gidicem. Tekraradan yaşadıklarımı anlatırım.

• cenk taner kullanıcısının profil resmi cenk taner 4 yıl, 3 ay önce dedi:

merhaba forumda yeniyim
    4 gün önce yani perşembe koterizasyon ile makat içerisindeki siğiller yakıldı. siğiller içeriye de yayılmış olduğundan spinal anestezi altında bir cerrah tarafından gerçekleştirildi operasyon.
    merak ettiğim şu açık renkli bir kanamam var fakat aşırı değil ama tuvalet süreci gerçekten acılı oluyor tuvalet esnasında özellikle kanamam oluyor hatta damlıyor bir süre ve açık renkli değil. kabızlık sorunu vs çekmiyorum.
    bu ağrı ve kanama normal midir? yoksa yarın yani pazartesi doktora tekrar görünmeli miyim?

• username kullanıcısının profil resmi username 4 yıl, 2 ay önce dedi:

merhaba cenk taner, ben de makat içerisindeki siğillerimi lazer ve koter ile yaktırdım. yaklaşık 1 hafta boyunca kanama devam etti ancak daha sonra azalarak bitiyor. benim son 7 ay içerisinde 4 defa yaktırma işlemlerim oldu ve geçen gün tekrar göründüler. canım o kadar sıkkın ki..

• Taha kullanıcısının profil resmi Taha 4 yıl, 2 ay önce dedi:

Hepimize gelmiş geçmiş olsun:( Benim de anal fissür muayenemde anal kanal içinde hpv görüldü ve lazerle yakıldı.Doktor aldara kullan dedi ama bu bölgede kullanılmayacağını okudum o yüzden kullanmıyorum.Ne kadar süre sonra kontrole gitmem gerekir fikri olan var mı?

Cenktaner ve username ben de istanbuldayım. Özelden gitiğiniz yerleri, tutumlarını ve işlem ücretlerini paylaşır mısınız benle?

• purplelipstick kullanıcısının profil resmi purplelipstick 4 yıl, 2 ay önce dedi:

Arkadaslar acil olarak yardıma ihtiyacım var :(
    Bende yaklaşık 2 hafta önce genital bölgemde makata dogru olan kısımda mercimek tanesi büyüklüğünde siğiller tespit ettim. 9 ay öncesinde bir ilişkim olmuştu. Büyük ihtimal ondan hpv kaptıgımı düsünüyorum. Ne yazık ki maddi durumum el vermedigi icin doktora gitme işini biraz aksattım. Bu haftaya ertelemiştim ki bugünde bacağımın dize yakın bölgesinde 7 tane kırmızı ve ortası hafif beyaz lezyonlar gördüm. Aynı zamanda sırtımda da 4 tane buna benzer şeyler oluştu. Dizimdekiler inanılmaz kaşınıyor. İnanın ne yapacagımı bilmiyorum. :( Çok kötü durumdayım. Bunlar bacaklarıma kadar yayıldılar. Korktuğum şey evdekilere bulaşması. :( Yarın hpv dna testi olmaya gidecegim. Sonrasında bir doktora gorunmem gerek. Jinekologa gidecegim ama o da dahiliyeye göndericek. off off :(

Çok geçmiş olsun purplelipstick ama moralini bozma çünkü en çok ona ihtiyacımız var

•  kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 4 yıl, 1 ay önce dedi:

Merhaba geçmiş olsun. Sıkıntılı bir süreçten geçmişsiniz. Benim de hem vajina hem makatta siğil vardı. Doktorum bağırsak içinde olması çok zor dedi. Sürekli bir boşaltım olduğu için, virüsün tutunması zormuş. Kolonoskopi yapıldı. Bu arada yeni teknoloji ile üretilmiş bir alet kullandılar ve aynı zamanda genel anestezi yaptı bunun için. Hiç canım yanmadı haliyle. Temiz çıktı. Sonra da genel anesteziyle hepsini aldı. Çok kısa bir süre sonra vajina makat arasında bir bölgede çıktı bir tane daha. Onu da aldı. Ondan beridir çıkmadı. Türünü öğrenmek istemedim ben. Belki sonra. Size bir sürü şey söylemişler ama benim durumum o kadar sıkıntılı olmadı. Doktorum çok iyiydi. Çengelköy’de Medivia hastanesinde yaptırdım. Hiç kafamı abuk sabuk bir sürü yöntemle doldurmadılar. Önceden benden bir para da almadı. Hatta bana maddi anlamda çok da yardımcı oldu. Bazı işlemlerin parasını almadı. Kendisi başhekim. Çok anlayışlı ve yönlendirici biri. Tavsiye ederim. Kafamız zaten yeterince karmaşık. Hastaneden hastaneye yıpranıyoruz. Benim psikolojim çok kötüydü. Bu doktoru ve hastaneyi özellikle tavsiye ederim. İyi günler.

•  kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 4 yıl, 1 ay önce dedi:

ASLİN DA TAVSİYE EDİLESİ DOKTORLAR BAŞLİGİ ALTIN DA ÇELGELKÖY MEDİVİA HASTANESİNDEN DOKTOR……… İSMİNİ EKLEMEK DENEMEK AÇISINDAN İYİ OLURDU AMA İSMİNİ YAZMAMİSSİNİZ.

PROFİLİNİZ DE CİKMİYOR, ÜYELIKTEN ATİLDİNİZMİ YOKSA SİZMİ SİLDİNİZ TUHAF!!!

• Berk kullanıcısının profil resmi Silinmiş kullanıcı 6 ay, 1 hafta önce dedi:

Merhaba arkadaşlar benim de makat içerisinde çıktı, 2 buçuk ay önce elektrolazer’le yakıp alındılar ama sonra atak yapıp artarak çıktılar. Ankara’da bununla ilgili sonuç aldığınız doktorlar var mıdır? Bir de burada durumlarını yazan arkadaşların son durumu nedir, bilgilendirebilirler mi acaba?