Aile, hpv (37 posts)

• Profile picture of Ben ♥ HPV Ben ♥ HPV-1p said 4 years, 5 months ago:

ahah bu baslik kadinlar hamami gibi olmus yemin ederim ya :D

ben de aileme soylemedim; taki pansuman bandajini banyoda posetin icinde unutana kadar… cope atmamisim, yerde kalmis ve bizim valide de hemen bulup sordu bu ne diye :P

ben de dedim iste, molluscum ve havuzdan kaptim (yakin zamanda kapali havuza gitmistim)… tedavi icin kriyoterapi yapiyorlar ve yara oluyor vs…. o da tamam dedi ama “yoksa kizlardan falan mi kaptin” diye de ekledi :P sonuc olarak tedavi oldugumu biliyor…

ayrica bizim yasimizdaki insanlarda son derece yaygin bu hastalik, o yuzden smearlarinizi aksatmayin bence… sonucta doktorunuz smeara bakicak ve bisey cikmazsa seneye gel dicek, bisey cikarsa da 6 ay sonra gel dicek :P zaten cinsel olarak aktif her kadinin senede bir smear yaptirmasi sart… ki bi anormalite ciksa da 2. smeara kadar buyuk olasilikla kendiliginden iyilescek :)

• Profile picture of barem11 barem11 said 4 years, 5 months ago:

hpv ile hiv aynı anda bulunmaz herhalde değilmi arkadaşlar:D:Dbilgisi olan varmı

• Profile picture of Deleted User said 4 years, 5 months ago:

bulunabılır neden bulunmasın=)

ben kalp hpv bırbrmze destek olmusuz sadece , ıs dedıkoduya gıtmemıs henuz :D

:D tabi canim, o anlamda demedim…

sadece kizlar konusuyodu, oyle bi anda tellak gibi koseden firlamiyim dedim xD
    zaten ben de 4 doktora gorundum, 3u kadindi… o yuzden artik kadinlar hamamina da gitsem zerre kadar utanmam ya, ac gostere alistim :P

• Profile picture of Sigil Capkini Sigil Capkini said 4 years, 5 months ago:

Arkadaslar, ben bunu ya tuveletten ya da ziyaterine gittigim bir arkadasimin esyasindan (galiba bornozunu ortak kullandik) aldim. Sigiller ciktigi tarihten 1 yil oncesine kadar, hic bir sekilde birisiyle yakinlasmam olmadi. Ozellikle HPV’nin yaygin oldugu ulkelerde (ki ben bu ülkelerden birindeyim, kadin+erkek %80 HPV sahibi), universite tuvaletleri gibi umumi tuvaletlerden bulasma mumkun.

Doktorlar, tuvelete oturmadan once, vajinanin degecegi kisma yogun tuvalet kagidi yerlestirilmesini ve onun uzerine oturulmasini oneriyor. Ote yandan, kendi tuvaletinizi, her sabah, klor ya da camasir suyu ile temizlemeyi.

Ilk ogrendigimde annemi aradim ve agladim. Kendisini hala cinsel iliski disinda aldigima inandiramadim (zaten virusu kaptiktan sonra nasil aldiginin onemi yok, bir tuvaletten ya da bir ordu ile birlikte olduktan sonra kapmanin bence bir farki yok, kapmissin bir kere!). Ailemi ziyatere gittimde, bir elimde ayna bir elimde sigil yakan ilac, kendimi tuvalete kapadim. En sonunda annem, ‘kizim, yakinda cinsel organsiz kalacaksin, istersen tumuyle atese ver, kurtul. Yeter, ben biktim, bu kadar takmaya, bir saatte 100 tane bile cikar’ dedi. Ben yine de, tuvaletlerini, her kullanimim sonrasinda klor ile temizledim.

Cokmus, tukenmis durumdayim. Ne kadar takmiyor gibi gozukmeye calissam da, aklim hep orada. Ailenin kabul etmesi bence kolay ama bir es ya da sevgiliye durumu nasil aciklayabilirim bilmiyorum. Abartip, herseyi bir kenara birakip, rahibe olup, boyle yasamayi planlamisligim dahi oldu.

Her neyse, cinsel temas disinda da bulasma mumkun (bu konuda emin olun, benim basima geldi). Arkadaslarimi ziyarete gittimde, tuvaletimi yaparken, tuvalet kagidina oturuyorum (bulasmayi onlemek adina) ama arkadaslarima aciklayamadim, aciklayamaya cesaret edecek degil gibiyim de!

• Profile picture of eskimutlugunler eskimutlugunler said 4 years, 5 months ago:

Jerusalem, bilmem benim mesajlarimi okudun mu ama bu anlattiklarin cinsellik disi bulasma korkularima tuz biber ekti :( Ne sevimsiz illetmis yahu bu hpv..

Eskimutlugunler, onceki yazilarina az once baktim. Benim durumumu doktorumla tartistik, sigiller belirdigi tarihten 1 yil oncesine kadar (belki daha fazla) iliskim olmadi. ‘Acaba 1 yil once aldim, simdi mi cikti’ diye dusunduk ama 1 yil once iliskide oldugum kiside HPV kesinikle yoktu ve bir cok kez grip oldum (yani gribi bagisiklik sistemini baskilayan olay diye nitelendiriyorlar ve eger bir yil oncesinden alsaydim, bu surecteki ilk gripte hortlarlardi). Sigiller cikmadan onceki 6 aylik donemde ne yaptim diye dusunduk:

- hergun universite tuvaletlerini kullandim (ki maalesef tuvalet kagidi koymadan, ayrica klozet seklindeki tek kullanimlik kagit da yoktu)

- bir kere SPA merkezine gittim, oncelikle sicak su havuzuna girdim ve orada havlulari kullanarak abuk subuk cilt guzellik masaji yaptilar, o havlular vajinama cok kere dokundu (ama sonrasinda soz konusu SPA merkezine gittim, sehrin en temiz SPA merkezlerinden biri olarak geciyor, hijyene cok dikkat ettiklerini soylediler)

- bir arkadasimi ziyarete gittim, hali ile tuvaletini, kagit magit koymadan kullandim ve galiba -biliyorum ki salaklik – onun bornoz/havlusunu da kullandim.

Bize gore, arkadasimin havlusundan ya da tuvaletten gecti. Aciklamasi igrenc olacak ama olagan vajinal akinti, galiba virusu, vajinanin klozete dokundugu noktaya tasiyor.

Simdi -gerci artik cok gec ama- deli gibi bir tomar tuvalet kagidinin ustune, tuvalete oturuyorum. Ic camasirlarimi, neredeyse 100 derecede yikayacak hale geldim.

Sigil yakici ilac kullanirken dahi, bir sigilli bolgeye uyguladigim cubugu, temiz bolgeye degdirme dediler (abartip, her sigil icin ayri cubuk kullan diyen dahi oldu). Mantiklari, nasil ki normal virus temasla yayiliyor, bu da yayilir.

Bu arada anladigim kadariyla, sendeki ‘tehlikeli’ addedilen tipmis. Ne desem ise yaramayacak, yapay kalacak ama ne olur cok uzulme. Duzenli kontrol ile tehlikeli boyuta varirsa hemen yakalabilirsin (umarim varmaz).

Son olarak, iyice takinti yaptim, internette bir tablet duydum: Tagamet (Cimetidine). Buna bir forum basligi actim, mide asiti duzenleyici bu ilaci buyuk dozda kullananlar hayli faydalanmis (siteyi de link olarak copy ettim). Bir bak istersen. Nedir, ne degildir bilmiyorum ama bence cozum bagisiklik sistemini guclendiren duzgun bir tablette.

Bu hafta doktora gidecegim (tabi sinirden ve nefretten, asiri olarak uyguladigim yakici ilacin yaralari iyilesirse) ve soracagim. ‘oldurmez’, derse, galiba bu tableti alip deneyecegim. Mutlaka bilgi veririm.

• Profile picture of Sigara Sigara said 4 years, 5 months ago:

Arkadaşım heryerde basbas bağırıyor hpv cinsel olmayan yol dışında geçmez diyor bak oku linki veriorum ;sen yanılıosun arkadaşında hpv vardır senin ;

link ;

http://www.hakanyarali.com.tr/jinekoloji/hpv_virusu_sigil_ve_hpv_asisi

arkadaslar,

hpvnin cinsel olmayan yolla bulasmasi cok cok cok dusuk bir ihtimal. hatta uzmanlar bu konuya “aslinda mumkun oldugunu dusunmuyorum ama bir kac hamilede ciktigina gore mumkun olma ihtimali var” gozuyle bakiyorlar… ki bununla ilgili okudugum yazilarda da doktorlarin fikri bu insanlarin bekaret konusunda yalan soylemeleri. (biliyorsunuz surtunme, dokunma da bulasmasi icin yeterli)

o yuzden cinsel olmayan yolla bulasir diye panik yapmayin; bulasmaz.

1 senedir iliski yasamamis olmak da bunun kaniti olamaz, sonucta seneler sonra da ilk kez belirti verebiliyor bu virus.
    yasli bir kadin vardi mesela, kocasi oldukten 15 sene sonra cikmis. he evet, o kadin da baskasiyla beraber olmadigi konusunda yalan soyluyor olabilir ama sonuc olarak seneler sonra belirti vermesi tibbi olarak kabul edilmis bir ihtimal.
    cinsel olmayan yolla bulasmasi ise olabilecegine inanilan bir teori.

Merhaba Sigara, evet okudum ve aynen aktariyorum :

“Enfekte tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten HPV’nin geçebileceğine ait kanıt yoktur, klinik çalışmalarda bu tür bir geçiş olduğu gösterilememiştir. Ancak, açıklanamayan bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yolların olasılığını ekarte ettirmez. “.

Ben bu ibareden, HPV’nin cinsel olmayan yollardan bulasmasinin kesin olarak mumkun olmadigini DEGIL, aksine, kucuk bir ihtimal de olsa, olabilecegini anliyorum.

Bugune kadar, hicbir resmi veri/arac ile, HPV’nin cinsel olmayan yollardan bulasmasinin IMKANSIZ oldugu duyurulmamistir. Aksine, kucuk bir ihtimal dahi olsa, bunun olabilecegi goz onunda tutulmaktadir. Yurtdisinda, buna dair arastirmalar devam etmektedir, ancak HPV virusunun kendisi son derece karmasik bir yapiya sahip oldugu icin, kimi zaman bu virusu lab ortaminda uretmek de mumkun olmamaktadir.

Cinsel yol disinda virusu aldigini iddia eden ve ‘yalan soyledigi’ iddia edilen insanlarin, bekaretin/ evlilik oncesi cinsel yakinlasmanin tabu oldugu toplumlarda mevcut olmasi akla yatkin bir sonuc. Ama bu insanlarin HEPSININ yalan soyledigini ya da bu tarz tabularin olmadigi toplumlarda soz konusu virusu cinsel yol disinda alindigini iddia eden insanlarin yalan soyledigini varsaymak, bence AKIL DISI.

Ben, cinsel yol disi transfer kousunda, pek iyi bir ornek olmayabilirm cunku 1 yil oncesinde iliskim oldu. Bu noktada, elbette virusun 1 yil icimde barindigi ve sonradan ortaya ciktigini dusunmek de varsayimlar arasinda ancak cinsel iliski disinda aldigimi dusunmek de burada kabul edilen varsayim.

Yineliyorum, HPV, ‘cinsel yol disi transfer olmaz’ iddiasini, kesin bir sekilde, kanitlarla ispat eden bir mekanizma YOKTUR. Aksine, bunun, kucuk ihtimal dahilinde dahi olsa, soz konusu olabilecegi tartisilmaktadir (bu konuda da kesin bir ispta mekanizmasi yoktur ancak bazi ornek ve veriler buna isaret etmektedir).

Inancim: HPV’nin cinsel disi yolla bulasmasi, cok da urkutucu degildir. Kendinizi koruyabilirseniz bir sorun olmayacaktir. Zira, hijyen, bir cok virusun transferini engeller.

Arkadaslar bende bır yazı copy paste yapmak ıstıyorum.

Rahim ağzı kanseri, kadında memeden sonra en yaygın kanser türüdür. Cinselliğin başlamasıyla birlikte 6 ayda bir kontrol şarttır.

Cinsel ilişki, umumi tuvalet ve jakuzi gibi yollarla geçen rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünü yok eden aşı 2007’de Türkiye’de piyasaya sürülecektir.
    kaynak ise jinemed http://www.jinemedkalamis.com/index.php/kadinhastaliklari/hpvasisi.html
    bakabılırsınız.
    bende ozellıkle havuzdan fln kapılabıldıgnı dusunuorum. zaten vırus 1 2 senede vucuttan atılıyorsa eger, kaptıktan 1 2 sene uyuyup sonra nıye cıkıyor anlamadım.
    erkekler ıcın bırsey dıyemem ama kadınlarda olagan bır vajınal akıntı mevcut.
    daha once erkeklerde spermde degıl ama meni içerisinde hpv barındıgını okumustuk bır baslık altında,
    aynı sekılde kadınlardada vajınal akıntıda bulunuyor. bunu bana doktorum soyledı.
    durum boyleyken bulasmaması ıcın bır sebep gormuyorum ben,
    agda cubugu, havlu ve havuzlar bence tehlıkelı,
    wc yı anlamıyorum ama, sonucta ben otururken bacaklarım dısında bıryerım tuvalete degmıyor. yoksa ben yanlıs mı oturuyorum =) yanı vajınamı klozete yapıstırmıyorsam etmıyorsam nasıl bulasabılır sonucta akıntıda asagı akıyor ,
    ( wc ıcındekı sudan damlama bır tek mantıgıma yatıyo=)

bende vırusu bakıreyken kaptım ama yalan soylemıyorum, basarısız bır ılıskı denemesı sonucu olmustu.
    ama bakıre olup hıc ılıskı denemesı bıle olmayan ınsanların daha baska forumlarda bu vırusu tasıdıklarını okudum. Yalan soyleme olasılıgı olabılır elbette ama bu uzayan akan gıden, damlayan , sıcrayan, kuruyan, vajınal akıntı varlıgını degıstırmez =)

ABD’de bir epidemiologist tarafindan yapilan testte, bir erkegin tirnaklari icinde HPV virusu bulunmus. Ote yandan, HPV testi icin vajinadan suruntu aliyorlar. Bu da virusun vucut disinda, en azindan belli bir sure yasadigini gosteriyor. Bizdeki vajinal akinti icinde virus oldugunu bana da doktorum soyledi. WC’de soyle bir sorun var, bazen vajinan klozete temas ediyor (nasil yapiyorsam, ben de oluyor yerlesene kadar). Ornegin, virusun aktif oldugu bir kadinin vajina akintisinin oldugu klozet uzerine vajinan temas ederse, bulasma ihtimali var. Zira, bekaretin tekaretin tabu olmadigi toplumlarda, tek gecelik ilsikilerin yaygin oldugu toplumlarda, HPV’nin, iliski disinda alindigina gayet itibar ediliyor cunku insanlarin yalan soylemesi icin bir sebep yok.

• Profile picture of Sigara Sigara said 4 years, 5 months ago:

arkadaşlar bu ne çelişki böyle yaa.. bir sitede bulaşır diyor bir sitede bulaşmaz diyor…sizce hangisine inanmalıyız ? bunun açıklamasını yapacak mantıklı bir arkadaşımız yok mu aramızda…çıldırmak üzereyim çünkü

• Profile picture of eskimutlugunler eskimutlugunler said 4 years, 5 months ago:

Ben de acikcasi otuz kusur senelik hayatimda hic birseye kafayi bu kadar cok taktigimi hatirlamiyorum arkadaslar. Insanlara cok deger veren ve yasamayi ve insanlari cok seven biri olarak tasimakta oldugum yuksek riskli tip hpv’yi cinsellik disi ve istemeden birilerine bulastirma olasiligi beni cok korkutuyor. Ve bu korkuyu bir turlu yenemdmemin sebebi de sigara nickli arkadasimizin da dedigi gibi bu konuda her kafadan farkli bir ses cikmasi ve etrafta tonla celiskili bilgi bulunmasi. Bu virusle ilgili en kesin sey herhalde bulastigi kisiye verdigi psikolojik zarar ve uzuntu. Galiba insani mutsuz edip bunaltmasi sigil veya kanser yapma olasiligindan kat kat daha yuksek. Ve ben de bundan nasibimi almis ve cok bunalmis durumdayim… Tuvalet dezenfekte etmekten, ellerimi kopartacak gibi yikamaktan, camasirlarimi yikarken tedirgin olmaktan, banyoda bu virusu vucudumun baska yerlerine yayarmiyim korkusu ile yikanmaktan, ve benzeri nice seyden oyle bezdim, bunaldim ve yoruldum ki anlatamam.

Daha ne kadar mantıklı ve acık soylenebılır kı bu?
    HPV CINSEL YOLLA BULASIR, ama bunun dısında dırek temas havlu, agda bezı, vs de bulasır bu goz ardı edılemez, ( wc konusunda hala suphelıyım=) Ben hpv kaptıgım zaman acaba wc den mı kaptım demedım. cunku oncesınde ılıskı denemem olmustu ve ondan kaptım bılıyorum.
    Jerusalem ın de soyledıgı gıbı benımde doktorum hpv nın vajınal akıntıda bulundugunu soyledı, ve aynen arkadasımzn dedıgı gıbı kadınlarda zaten akıntı alınarak bakılıyor bu teste,

ERKEK arkadaslar rahat olun, sızde akıntı olmadıgı ıcın, cınsellık yasamadıgınız surece wc ye fln bulastırma sansınız yok, (bız cınsellık yasamasakta akıntı gundelık zaman dılımınde var)
    zaten hpv nın olusabılmesı ıcın derıde catlak olması ve bu vırusun catlaktan ıcerı gırmesı gerekıyor. Bu zor bır ıhtımal belkıde ama yok dıyemeyız, boyle bır ıhtımal var
    ERKEK arkadaslar rahat olun, sadece bılıncsızce seks yasamayın, zevkınız ugruna yenı tanıstıgınız ınsanları tehlıkeye atmayın, yok hıssetmıyorum etmıyorum dıyerek condom kullanmaktan kacınmayın, sızın yapmanız gerek tek sey bu!!!! kendınıze hakım olmak,
    bunun dısında havlu gıbı ozel esyaları tabıkı baskasıyla paylasmayın,

Jerusalem =) demek her kadının farklı oturus seklı varmıs=) benım hıcbır sekılde klozetle temasım olmuyo fakat wc gırdıgım zaman bır parca tuvalet kagıdını, dıptekı suya atıyorum, sıcramayı onlemıs oluyorum boylelıkle,